Výzkumníci z pražského ČVUT testují v Omicích u Brna nový model pasivního rodinného domu. Ten si nejen vyrábí energii z vlastní fotovoltaické elektrárny, ale především efektivně řídí její spotřebu díky “chytrým” distribučním sítím. A brzo umožní i předvídat, kolik obyvatelé domu za svou spotřebu energie zaplatí.
Stavba má za cíl optimalizovat systémy obnovitelných zdrojů energií pro budovy s téměř nulovou spotřebou. Dům tak svým majitelům slouží pro běžné bydlení a zároveň vědcům jako testovací objekt k ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.
Výzkum se soustředí na řízení úsporného domu a hledá optimální způsoby, jak zajistit kvalitní podmínky vnitřního prostředí pro uživatele při nízké spotřebě elektrické energie a nízkých provozních nákladech. Řízení je vybavené uživatelsky přívětivým rozhraním a je připravené na implementaci nových funkcí.
V souvislosti se současným růstem cen energií zahrnuje připravované rozšíření o predikci výroby v FVE, spotřeby domu a vývoje ceny elektrické energie na trhu. Na tomto základě se dopředu definuje nabití baterie (SOC) a tím ekonomické využití proměnných cen. Algoritmus využívá předpověď na 24 hodin dopředu s průběžným zpřesněním na 1 až 2 h.
Rodinný dům v Omicích u Brna vznikl v rámci výzkumného projektu RESOPT Centra pokročilých materiálů a efektivních budov (CAMEB). Na přípravě a realizaci se za Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT podílel tým Kvality vnitřního prostředí a tým Fotovoltaických systémů společně s týmem Katedry technických zařízení budov Fakulty stavební.
Na projektu se podílí celá řada dalších účastníků, kteří dodali například fotovoltaickou elektrárnu, bateriové úložiště, rekuperační vzduchotechnickou jednotku, elektrické sálavé vytápění, uživatelské rozhraní nebo řídicí jednotku.
Jak vše v rodinném domě funguje po téměř roce provozu? Podívejte se.