Zhruba polovina lidí (48 %) považuje za svou prioritu omezit plýtvání energiemi. V domácnosti na to nějak pamatuje celých 84 % lidí. Obdobný podíl lidí také přemýšlí o tom, že by do budoucna investovali do efektivnější spotřeby energie, vyplývá z průzkumu pro společnost Schneider Electric.
Z průzkumu ale také plyne, že ne všichni jsou si jistí správným řešením, které by vedlo k optimálnější spotřebě energií. Dvě třetiny lidí mají za to, že vědí, jak doma snížit energetickou spotřebu. Jenže jen asi pětina respondentů uvedla, že doma využívá nástroje pro optimální energetický management, jako je chytré měření spotřeby, digitální termostat nebo automaticky řízené osvětlení. Přitom právě chytré technologie mohou v energetických úsporách sehrát klíčovou roli, protože fungují automaticky, dlouhodobě a bez nutnosti toho, aby se jim obyvatelé domácnosti každodenně věnovali.
Jenže právě to lidé dělají mnohem častěji. Podle průzkumu se běžně soustředí na opatření typu zhasínání světel v prázdné místnosti (58 %), vypojování nabíječek (48 %) a spotřebičů, které zrovna nejsou používané (46 %). Taková opatření ale mají často jen symbolický význam, pokud jde o konečný účet za energie, byť je samozřejmě dobré omezit každý případ plýtvání. Například zhasínání světel nemůže přinést velkou úsporu, když samotné osvětlení tvoří maximálně 5 % celkově spotřebované energie.
Z výzkumu dále vyplývá, že až 52 procent lidí považuje chytré technologie za příliš nákladné. Realita je ale taková, že v dlouhodobém horizontu mohou přinést úspory na nákladech za energie až 22 procent.