V americké Louisianě vznikne energetický komplex na výrobu modrého vodíku v hodnotě 4,5 miliardy dolarů (100 miliard korun). Komplex postaví společnost Air Products a bude ho také provozovat. Měl by vyrábět více než 21 milionů metrů krychlových modrého vodíku denně a během tří let vytvořit 170 stálých pracovních míst a více než 2 000 pracovních míst na stavbě.
Modrý vodík se tu bude vyrábět s využitím zemního plynu a technologie zachytávání uhlíku. V energetickém komplexu se bude používat k výrobě modrého čpavku. Ten je možné přepravovat po celém světě a zpátky z něj vyrábět modrý vodík pro dopravu a další účely. Část modrého vodíku bude stlačována a dodávána zákazníkům prostřednictvím potrubní sítě společnosti Air Products na pobřeží Mexického zálivu v USA, která se táhne více než 1000 kilometrů od Galvestonského zálivu v Texasu až po New Orleans v Louisianě.
„Jedná se o významnou průmyslovou investici, která vytvoří kvalitní pracovní místa ve výrobě a zároveň omezí dopady na životní prostředí, což je cíl, který si předsevzala moje pracovní skupina pro klimatické iniciativy. Tento projekt je jasným důkazem naší schopnosti rozvíjet louisianskou ekonomiku a zároveň snižovat uhlíkovou stopu průmyslu,“ uvedl guvernér státu Louisiana John Bel Edwards.
Zařízení má být uvedené do provozu v roce 2026. Přibližně 95 % oxidu uhličitého, který při výrobě vodíku vznikne, bude zachyceno, stlačeno a přepraveno potrubím do několika vnitrozemských sekvestračních míst. Takto bude trvale uloženo více než pět milionů tun CO2 ročně.