Členské státy Evropské unie jsou na dobré cestě stát se prvním energeticky neutrálním společenstvím zemí na světě. Tohoto stavu by měla EU postupnými kroky dosáhnout do konce roku 2050.
Již v roce 2019 vystřídaly obnovitelné zdroje energie fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Nejvíce energie se vyrábí pomocí vody a větru, zatímco solární zdroje zažívají nejrychlejší nárůst. Své energetické národní cíle splnilo v roce 2019 celkem 14 států a dalších 6 se jim výrazně přiblížilo.
Bezkonkurenčním šampionem v oblasti obnovitelné energie se v roce 2019 stalo Švédsko, jehož podíl zelené energie v hrubé konečné spotřebě elektřiny činil 56,4 %. Má před ostatními členskými zeměmi obrovský náskok, u druhého Finska činí tento podíl 43,1 %. Trojici nejúspěšnějších uzavírá Lotyšsko se 41 %.
Dobře si v roce 2019 vedlo i Dánsko, které pokrývalo svoji energetickou spotřebu z 37,2 % z obnovitelných zdrojů. Zhruba třetinu zelené energie tvořila spotřeba dalších čtyř zemí – Rakouska s podílem 33,6 %, Estonska s 31,9 %, Portugalska s 30,6 % a Chorvatska s 28,5 %.
Na opačném konci žebříčku se umístilo Lucembursko, které zaznamenalo podíl pouhých 7 % zelené energie na celkové spotřebě. Pod deseti procenty energie z obnovitelných zdrojů zůstaly další tři země, a to Malta s 8,5 %, Nizozemsko s 8,8 % a Belgie s 9,9 %. Zaostává i Irsko s podílem 12 %, Polsko s 12,2 % a Kypr s 13,8 %.
Většina zemí národní cíle plní
Každá členská země Evropské unie má svůj vlastní mix obnovitelných zdrojů a také své individuální dílčí cíle, které odrážejí specifické postavení jednotlivých zemí v oblasti energetiky. V roce 2019 tvořily obnovitelné zdroje energie 34 % hrubé spotřeby elektřiny v EU, z čehož více než dvě třetiny tvořila výroba větrné a vodní energie. Každá s podílem 35 %.
Zbývající třetina vyrobené elektřiny pocházela z kombinace několika zdrojů. Největší část dodala sluneční energie, která je i nejrychleji rostoucím segmentem zelené energie, když se z podílu 1 % v roce 2008 vyšplhala na 13 % v roce 2019. Pevná biopaliva přidala 8 % a dalších 9 % pak ostatní obnovitelné zdroje.
Své národní cíle pro rok 2020 s pomocí vlastního mixu obnovitelných zdrojů překonalo s ročním předstihem hned 14 členských států včetně České republiky. Mezi premianty patří i Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Řecko, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Finsko a Švédsko.
Dalších šest zemí se svým cílům v roce 2019 výrazně přiblížilo. Patří mezi ně Maďarsko, Rakousko a Portugalsko, které zaostávají pouze o 0,4 %. Německu ke splnění svých cílů pro rok 2020 chybělo 0,6 % a Maltě se Španělskem scházelo 1,5, respektive 1,6 %.
Dlouhou cestu ke splnění svého národního cíle má před sebou ještě Irsko a Lucembursko, kterým k dodržení své vytčené mety schází shodně 4 %. V plnění cílů zaostává i Nizozemsko s deficitem 5,2 % a nejdelší cesta čeká Francii, která musí stáhnout rozdíl celých 5,8 %.