Napjatá bezpečnostní a energetická situace vede každého k otázce, co může udělat pro to, aby ji zbytečně neprohluboval. Ale co může udělat veřejný sektor, tedy státní úřady, kraje a obce, aby to přispělo jak k omezení zbytečného plýtvání, tak k vyšší energetické soběstačnosti?
Základem jsou energetické úspory ve veřejných budovách. V Česku je velký podíl úřadů, ale i nemocnic, škol nebo třeba i domovů pro seniory, které sídlí ve starých, často památkově chráněných budovách. Úplným specifikem jsou pak ministerstva, jejichž sídlem jsou historické paláce. I v takových budovách je ale možné udělat citlivou rekonstrukci, která sníží plýtvání teplem i energií a pomůže zavést chytrý systém řízení energetické spotřeby. V Česku takové projekty umí řešit firma ČEZ ESCO, která se inspirovala zahraničními zkušenostmi a nabízí energetické úpravy jako balíček služeb na míru.
Pusťte si rozhovor se šéfem společnosti ČEZ ESCO. Dozvíte se mimo jiné, kde všude v Česku už firmy nebo obce přecházejí na úsporná řešení.
Příkladem úspěšně realizované modernizace je třeba pražské Národní divadlo nebo Státní opera. Zvenčí na nich laickým okem není změna vidět, obě budovy jsou ale citlivě upravené tak, aby jejich energetické nároky odpovídaly technologickým, emisním a také úsporným standardům moderní doby. Národní divadlo se tak například chladí vodou z Vltavy, na střeše má solární panely a chytrý regulační systém řídí ventilaci podle toho, kolik je v něm zrovna lidí.
Kromě veřejných budov jsou i další oblasti, kde může radnice snížit energetickou náročnost, typicky veřejná doprava nebo veřejné osvětlení. Nejde o to, aby se omezilo svícení nebo počet spojů, ale o pořízení úspornější technologie, která omezí plýtvání.
Další možností, jak veřejný sektor může pomoct hladší adaptaci na současné energetické podmínky, je rozvoj komunitní energetiky. Ve stručnosti to znamená, že se třeba město a městské firmy domluví na společné výrobě elektřiny a tepla, kterými budou zásobovat nejen své potřeby, ale i domácnosti v okolí. V Česku takové projekty existují, třeba obce na Opavsku, ekologická vesnice Hostětín, ale podobné záměry má třeba i Hlavní město Praha. Inspirací může být třeba i Vídeň, která se na podobném principu rozhodla zásobovat své obyvatele teplem z geotermálních zdrojů v podzemních vodách.