Dva miliardáři se v uplynulém měsíci vydali do kosmu a odstartovali tak éru vesmírné turistiky. Kvůli vysokým emisím CO2 bychom mohli za cesty do vesmíru draze zaplatit. Existuje však možnost, že tyto mise přispějí k řešení klimatických změn, a to díky většímu využití satelitního pozorování ke sledování globálního oteplování.
Nejdříve to byl podnikatel, miliardář a majitel společnosti Virgin Group Richard Branson, následovaný magnátem a majitelem Amazonu Jeffem Bezosem. A už nyní si své letenky za statisíce eur rezervují další lidé. Virgin Galactic chce v dlouhodobém horizontu uskutečnit 400 letů ročně a přidat další kosmodromy po celém světě. Bezos zase podle svých slov prodal letenky na budoucí lety v hodnotě téměř 100 milionů dolarů.
Podle analytiků společnosti S&P Global Sustainable1 vyprodukuje jeden komerční let do vesmíru tolik emisí CO2 jako jeden automobil při 74 cestách kolem rovníku. Na základě prognóz, podle kterých by mohlo být do roku 2025 uskutečněno 250 startů ročně, by se hodnota emisí mohla vyšplhat na 130 000 tun CO2.
„Lety společnosti Virgin Galactic mají uhlíkovou stopu, která přibližně odpovídá zpátečnímu sedadlu v business třídě na lince mezi Londýnem a New Yorkem,“ uvedl mluvčí společnosti a dodal, že se Virgin Galactic zavázala minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. „Společnost již podnikla kroky k vyrovnání emisí uhlíku ze svých testovacích letů a zkoumá možnosti jejich vyrovnání i pro budoucí lety. Věnujeme se i snížení uhlíkové stopy našeho dodavatelského řetězce.“
Někteří se domnívají, že tyto mise přispějí k řešení klimatických změn, mimo jiné díky většímu počtu opětovného použití a recyklace vesmírných technologií a většímu využití satelitního pozorování ke sledování globálního oteplování.
Vedle toho by vývoj vesmírných technologií mohl pomoci snížit náklady na senzory a umožnit vypouštění menších a levnějších plavidel, která by poskytovala údaje o změně klimatu v reálném čase. To by znamenalo rychlejší varování před extrémním počasím a lepší modelování dopadů klimatické politiky.