Obnovitelné zdroje

Větrné elektrárny jsou v Česku podhodnocené, pomůže menší byrokracie

Česko v posledních letech zaostalo v rozvoji větrných elektráren. Výrazné je to ve srovnání s Evropou. Větrná energie v ČR tvoří zhruba jedno procento spotřeby elektřiny v zemi, přičemž evropský průměr je 17 procent, zaznělo na akci Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) na Karlovarsku. 

Malé množství větrných elektráren v ČR má podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely mnoho důvodů. “Jsou to předsudky, některým lidem se to nelíbí, bojí se hluku a dalšího. Ale ty zkušenosti z jiných zemí ukazují, že větrná energie, která je čistá a velmi šetrná k životnímu prostředí, má velký potenciál,” uvedl. Podíl větrné energie by se podle něj měl do roku 2030 ztrojnásobit.

Výroba dílů pro větrníky podle něj může být přínosná pro rozvoj domácí ekonomiky. “Ocel se vyrábí v Třinci, stojany v Chrudimi, ložiska v Zámrsku u Pardubic a SKF v Chodově u Sokolova vyrábí mazací komponenty,” řekl.  Rozvoji větrné energetiky by měly přispět i chystané legislativní změny. Stát zjednoduší proces povolování pro výstavbu větrníků, jejichž výstavba dnes trvá od záměru po začátek výroby v průměru skoro deset let. 

Cílem je, aby proces trval dva roky a v některých případech, kde to půjde, i jeden roky,” řekl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa. Povolování v minulých desetiletích podle něj nejvíc brzdila chybějící podpora vlády, což se teď změnilo. Dále to byla duplicita v povolovacím procesu, která se nyní odstraňuje. “Tedy abyste nedokládal podklady a studie v různých fázích opakovaně a pak samozřejmě zkrácení lhůt celého povolovacího procesu,” uvedl Chalupa jako příklad. 

V ČR je dnes přibližně 200 větrníků, dohromady 340 MW instalovaného výkonu, rozestavěné jsou jich jednotky. Rakousko má výkon 3500 MW.  

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru