Větrné elektrárny půjde v Česku stavět rychleji. V současnosti může jejich příprava zabrat i deset let, a to bez ohledu na to, jestli jde o velký větrný park, nebo jen jednu instalaci. Protahují se totiž povolovací procesy. Podle developerů je to jeden z hlavních důvodů, proč se v Česku za poslední tři roky žádná nová větrná elektrárna nepostavila.
Stát proto chystá změnu pravidel, která má byrokracii spojenou s výstavbou nových zdrojů snížit. Ve vybraných lokalitách vzniknou takzvané akcelerační zóny, kde by se mohlo papírování zkrátit na jeden rok. Výběru akceleračních zón předcházela analýza zaměřená na to, kde jsou pro provoz větrných zdrojů ideální podmínky. Taková místa jsou prakticky ve všech krajích Česka, i když ne stejně rozsáhlá. Dohromady jsou v Česku desítky takových lokalit, rychlejší pravidla by měla být na stole v roce 2025.
„Pro mě je naprosto zásadní najít rovnováhu mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem. Aby to dobře do naší české, malebné krajiny zapadalo. Proto ministerstvo životního prostředí dělá projekt takzvaných akceleračních zón,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík. „Mapujeme českou krajinu na základě zhruba 60 různých map omezení, řešíme všechny nárazníkové zóny, abychom byli v souladu s ochranou přírody a krajiny, politikou územního rozvoje České republiky, dopravními stavbami a dalšími omezeními, jako jsou třeba letecké koridory,“ říká Hladík.