Inovace v energetice

Zelené střechy a zavlažování dešťovou vodou. Města se připravují na klimatické změny

Změnu klimatu už nejsme schopni zastavit, můžeme pouze zmírnit její dopady. Města se tak budou muset přizpůsobit novým podmínkám. O tom, jak si česká města poradí se stoupající teplotou a suchem a jak se adaptují na nepředvídatelné výkyvy počasí v podcastu Energie bez emisí diskutoval Viktor Třebický z organizace CI2, která pomáhá firmám i státu s udržitelností.

Desítky měst v Česku si už nyní nechaly zpracovat adaptační strategii, která by oteplování a častější přívalové srážky měla řešit. Jedním z těchto řešení je například využívání dešťové vody na závlahu zeleně ve městě. V současnosti se zeleň v českých městech běžně zavlažuje pitnou vodou. To je drahé a nešetrné k přírodě.

„K zavlažování dešťovou vodou musíme nejdříve vybudovat infrastrukturu. V ideálním případě by měla u každé veřejné i soukromé budovy podzemní nádrž, kde bychom během jarních nebo zimních dešťů vodu jímali a následně využívali na splachování nebo na zavlažování,“ myslí si Třebický.

Inspirace ze severu

Inspirací by se nám mohl stát norský Bergen, kde kromě efektivního nakládání s dešťovou vodou bojují proti přehřívání budov zelenými střechami a zelenými fasádami. V Česku se stála ještě jedná o raritu, Bergen měl před několika lety zelenou střechu už i obrovské střeše nákupního centra IKEA.

„Mnohem důležitější oproti adaptačním opatřením jsou však opatření mitigační – tedy ta, která jsou určená ke zmírnění či zpomalení změny klimatu. Což může být právě zelená fasáda, která působí mitigačně i adaptačně zároveň. Vegetace odpařuje vodu skrze proces tzv. evapotranspirace, a tím chladí prostor pod střechou,“ vysvětluje Třebický.

Dodává, že dalším jednoduchým opatřením může být i barva povrchu nebo fasády. V případě černé střechy nebo tmavého povrchu či asfaltu může teplotní rozdíl oproti světlým barvám činit i 10 stupňů. „Myslím si, že se blíží doba levnějších hypotečních úvěrů v případě domů s nižší energetickou náročností oproti domům standardním. Jsem optimista,“ uzavírá Třebický.

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastechSpotifyYouTubePodcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru