Dekarbonizace evropské ekonomiky vyžaduje okamžitý přechod na nízkouhlíkové zdroje energie. Součástí tohoto řešení klimatické krize a růstu cen energií musí být i jádro. Myslí si to skupina desíti evropských zemí v čele s Francií a Polskem, které podepsaly společné stanovisko společně s ministry hospodářství a energetiky Bulharska, Chorvatska, Česka, Finska, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska.
Jednoznačně uvedli, že jaderná energie musí být považována za reakci na probíhající energetickou krizi a za nástroj směřující k nízkouhlíkové budoucnosti. Je proto naprosto nezbytné, aby byla jaderná energie do konce roku 2021 zařazena do evropského taxonomického rámce, píšou ministři a poukazují na vědecké poznatky EU, které dospěly k závěru o bezpečnosti jaderné energie.
„Abychom vyhráli bitvu o klima, potřebujeme jadernou energii. Je pro nás všechny zásadním a spolehlivým přínosem pro nízkouhlíkovou budoucnost,“ tvrdí.
Evropská komise se pokouší dokončit taxonomii udržitelného financování, která definuje, které hospodářské činnosti lze v EU označit za udržitelné investice na základě toho, zda splňují přísná environmentální kritéria. Zařazení jaderné energetiky do taxonomie EU je však předmětem bouřlivých diskusí. Zatímco Francie prosazuje uznání jaderné energie jako nízkouhlíkového zdroje energie, Německo a další čtyři země EU jsou proti a poukazují na obavy ohledně bezpečnosti a ukládání radioaktivního odpadu.
Zařazení jaderné energie mezi zelené či přechodné technologie v rámci taxonomie by mohlo znamenat nižší náklady na financování tohoto odvětví, které je značně kapitálově náročné a aby bylo ekonomicky životaschopné, vyžaduje státní podporu od vlád členských zemí.