Nejvyšší diplomat Evropské unie vyzval v polovině srpna největší světové státy, aby do listopadového celosvětového summitu o klimatu stanovily přísnější klimatické cíle – včetně závazku eliminovat emise skleníkových plynů.
Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN upozornila na závažnost globálního oteplování – blížíme se k limitům, po jejichž překročení už nebude možné zabránit nejzávažnějším důsledkům změny klimatu. Lesní požáry a záplavy způsobují celosvětově škody už nyní. Monitorovací stanice na Sicílii ve středu 11. srpna zaznamenala teplotu 48,8 °C, která by podle některých vědců mohla být nejvyšší v evropské historii.
„Výzvou je nyní zajistit, aby na klimatickém summitu v Glasgow přijaly všechny velké ekonomiky dostatečně ambiciózní, měřitelné a ověřitelné cíle pro rok 2030 a závazky klimatické neutrality,“ uvedl na svém blogu šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell.
Evropská unie i Spojené státy si letos stanovily přísnější cíle pro snížení emisí do roku 2030. Americký prezident Joe Biden slíbil, že Spojené státy do roku 2050 přivede na cestu k nulovým emisím. Evropská unie, která má 27 zemí, si tento cíl stanovila zákonem. Klimatická neutralita znamená vypouštět pouze tolik skleníkových plynů, kolik jich lze z atmosféry odstranit prostřednictvím vegetace nebo technologií pohlcujících CO2.
K zemím, které před klimatickým summitem OSN v Glasgow čelí mezinárodnímu tlaku, aby byly ambicióznější, patří zejména Čína, Indie a Rusko. Borrell uvedl, že Evropská unie má povinnost jít jim coby hlavní rozvinutá ekonomika příkladem. „Jako jedna z hospodářsky nejrozvinutějších oblastí na světě patříme k těm, kteří vypouštějí a v minulosti vypouštěli nejvíce skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu,“ řekl.
Evropská unie navrhla minulý měsíc 13 zákonů, které povedou ke splnění cíle snížit do roku 2030 emise o 55 % oproti úrovni z roku 1990.