Obnovitelné zdroje

Solární elektrárny v Evropě během léta vyráběly rekordní množství elektřiny

S výpadkem ruského plynu si Evropa v létě poradila snáz díky rekordní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Od května do srpna vyrobily čistě jen solární elektrárny 12 % elektřiny, díky tomu nebyla nutná spotřeba plynu v hodnotě asi 29 miliard EUR.

Data přinesl projekt Ember, který analyzuje a reportuje podrobné údaje o výrobě a spotřebě elektřiny v evropských zemích.

Od května do srpna tohoto roku vyrobily solární elektrárny v Evropě 99,4 TWh elektřiny. V předchozím roce to bylo ve stejném období 77,7 TWh, tedy asi 9 % z celého vyrobeného objemu. Fotovoltaiky tak letos vyrobily víc energie než větrné a vodní elektrárny (12 %, resp. 11 %). Podíl uhelných elektráren představoval 16 %.

 

Rekordy padaly ve dvou třetinách evropských zemí

Ember spočítal, že pokud by solární elektrárny neběžely, bylo by nutné dovézt asi 20 miliard metrů krychlových zemního plynu navíc nad rámec existující spotřeby. To by při současných cenách stálo asi 29 miliard EUR, které se tedy nemusely zaplatit.

Rekordní výrobu elektřiny z fotovoltaik hlásilo v létě 18 z 27 států EU. Nejvíc “poskočilo” Polsko, kde objem vyrobené elektřiny ze solárů vyrostl od roku 2018 dvacetišestinásobně. Ve Finsku a v Maďarsku solární elektrárny vyrobily pětkrát víc elektřiny než před čtyřmi lety. V deseti členských státech EU dosáhly soláry víc než 10% podílu na celkové produkci elektřiny, nejvyšší podíl měly v Nizozemí (23 %), Německu (19 %) a Španělsku (17 %).

Podíl všech obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v EU by do roku 2030 měl vyrůst na 45 %, v roce 2021 to přitom bylo už 37 %. Navýšení výroby z bezemisních zdrojů elektřiny je součásti evropské strategie REPowerEU, která počítá s úplným nahrazením ruského zemního plynu před rokem 2030.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru