Inovace v energetice

Elektřina zaručeně ze slunce. Certifikáty původu jsou u firem oblíbené

Dostupná energie je pro firmy klíčová, stále větší roli ale hraje i její udržitelnost. Co jsou záruky původu, kde všude se uplatní a jaké další výhody firmám přinášejí? O tom všem si povídáme s Martinem Kročilem, ředitelem pro komoditu ve společnosti ČEZ ESCO, v nové dvouepizodě našeho podcastu.

První část rozhovoru najdete shrnutou v tomto článku. V této části se mimo jiné dozvíte:

  • co jsou to záruky původu
  • jaké typy záruk původu se dají sehnat
  • v čem jsou pro firmy výhodné
  • jak se situace změnila od energetické krize

Firmy si zelenou elektřinou zlepšují emisní bilanci a často k tomu využívají takzvané záruky původu. Jde o chytrý nástroj, který pomáhá firmám v komplikovaném systému obchodu s elektřinou odpovědět na otázku, z jakého zdroje jejich elektřina pochází.

Firmy mají zájem o čistou energii, jejich vnímání se v poslední době dost změnilo. Původ energie je něco, co aktivně s našimi zákazníky probíráme. Je také vidět, z jakého sektoru daný zákazník je, například firmy z automotive se opravdu ptají, kolik CO2 budou mít ve svém energetickém mixu a jak mít lepší mix, než je český průměr. Ptají se po zárukách původu, jak z obnovitelných zdrojů, tak z jádra, což je jednoznačně bezemisní zdroj energie,” říká Martin Kročil, ředitel pro komoditu ČEZ ESCO.

Záruky původu jsou totiž nejsnazší řešení, jak si ozelenit firemní energetický mix. “Záruka se může týkat obnovitelných zdrojů, fotovoltaik, větrníků, z vody nebo třeba z geotermálních elektráren. Druhou možností je záruka původu energie z jádra, ke které jako ČEZ máme poměrně dobrý přístup. V této otázce se pozná i to, z jaké země daný zákazník je nebo s kým obchoduje. Certifikát energie z jádra je také o něco levnější než u obnovitelných zdrojů,” vysvětluje Martin Kročil základní možnosti.

PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Spotify.

Zákazníci totiž díky certifikátům mohou dohledat, od jakého zdroje si elektřinu koupili. A o to mají zjevně zájem. “Zažil jsem dokonce případ, že se nám zákazník ozval s tím, že má záruku původu z vodní elektrárny a že by si dodatečně chtěl požádat o výměnu na záruku původu z fotovoltaiky. To překvapilo i mě, a to v tomto segmentu pracuji roky,” říká zkušený expert.

Výhoda proti konkurenci i jistota původu

Certifikáty jsou evropsky standardizované, v Česku nad nimi dohlíží Operátor trhu s elektřinou (OZE). “Funguje to tak, že se každý zdroj připojený do sítě registruje u OTE a následně má nárok získat záruku, podle toho, kolik elektřiny vyrábí. Hlídá se, aby žádný výrobce nemohl svoji elektřinu prodat dvakrát,” vyjasňuje Kročil.

Hlavní výhoda certifikované elektřiny je v tom, že pomáhá efektivně snižovat uhlíkovou stopu, to ale není jediný důvod, proč se touto cestou vydat. “V dnešní době je to i konkurenční výhoda. Tím, že je firma schopna doložit, že má nižší uhlíkovou stopu a méně škodí životnímu prostředí. Dnes je řada zákazníků, kteří takovému řešení dají přednost,” říká Martin Kročil.

O záruky původu byl velký zájem hlavně v době energetické krize. “V době, kdy elektřina stála 300-400 EUR za MWh, začaly být obnovitelné zdroje hrozně zajímavé. Pamatuju se, že v té době zákazníci opravdu intenzivně řešili, že by si rádi postavili fotovoltaiku nebo jiný zdroj, nebo si je napřímo zasmluvnili,” vypráví Martin Kročil.

Jenže v té době to nebylo výhodné pro výrobce, protože viděli, že jsou schopni prodat na trhu za lepší cenu. No a nyní je situace skoro opačná, řada výrobců by dnes ráda uzavřela dlouhodobé smlouvy na deset, patnáct let, kdy je obvyklá návratnost zdrojů tohoto typu. Je potřeba najít ten bod, kdy to bude přijatelné pro obě strany.

Vyplatí se diverzifikovat riziko

Zákazníci jsou podle něj rozhodně náročnější než dřív, a už dávno se naučili naplno využívat možnosti, které jim dává energetický trh. “V minulosti byly běžné roční kontrakty, to se ale změnilo s nástupem pražské energetické burzy kolem roku 2007, která přinesla mj. možnost postupných nákupů. To samozřejmě znamená pro zákazníky řadu výhod, jako tu hlavní bych jmenoval to, že jsou schopni rozmělnit riziko v čase,” vysvětluje Martin Kročil. 

Vezměte si tu energetickou krizi: kdo by byl nucený nakupovat v relativně špatný okamžik, kdy byla cena nejvyšší, byl by ve velké konkurenční nevýhodě proti jiným, kteří nakupovali ve výhodnější okamžik,” dodává.

Jak fungují postupné nákupy elektřiny? Proč se může vyplatit rozdělit nákup na fáze a nemít jednu fixní smlouvu za jednu cenu? Jak se dá skrze záruky původu ozelenit tavící pec? A jak populární je v Česku “zaručená” energie z obnovitelných zdrojů? Pusťte si celý první díl našeho bezemisního podcastu.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Energie bez emisí

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete i na Spotify.



Novinky v oboru