Elektromobilita

Méně papírování. Energetické i dopravní stavby půjde postavit rychleji

Poslanecká sněmovna schválila změny v liniovém zákoně, energetické i dopravní stavby budou vyžadovat méně papírování. Týká se to jak nových zdrojů energie, tak modernizace těch stávajících, nebo třeba výstavby moderní bezemisní dopravní infrastruktury.

Nově by se měla urychlit například výstavba dobíječek pro elektromobily nebo plniček pro vodíková auta, ale také příprava a povolování vysokorychlostních železničních tratí. Stát bude také moct rychleji vykupovat pozemky pro stavbu dopravních a energetických koridorů. 

V energetice bude možné financovat výstavbu jaderných elektráren s využitím tzv. “contracts for difference” (česky je nejblíže pojem “rozdílové financování”). Tím by se na jedné straně mělo předejít stavu, kdy bude osud jaderné energetiky záležet jen na vůli soukromých investorů, na druhé straně by ale veřejné rozpočty neměly vyrobenou energii dotovat příliš a odrážet její relativně nízkou cenu.

Novela také zavádí u jaderných zdrojů bezpečnostní pojistku, která zabrání uzavření smlouvy s dodavatelem z geopoliticky nestabilního prostředí. Nově bude provozovatel jaderného zařízení, vláda, resp. ministerstvo průmyslu a obchodu, společně posuzovat bezpečnostní rizika v rámci zadávacího řízení a nově bude možné v případě zjištěných bezpečnostních rizik zabránit uzavření takové smlouvy.

Změny nyní zamíří do Senátu, pokud s ní vysloví souhlas, začnou platit od příštího roku.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru