Evropská komise zahájila předběžné šetření v oblasti dovozů solárních panelů a dalších komponent pro fotovoltaiku z Číny. Zatím se týká jednoho projektu solárního parku v Rumunsku. Komise se odvolává na obecné pravidlo, které platí od roku 2023 a které umožňuje dělat předběžné kontroly u projektů placených z veřejných zdrojů za více než 250 milionů EUR.
V hledáčku je nyní rumunský solární park s kapacitou 110 MW, kam dodávají klíčové technologie čínské firmy. Jde v krátké době už o druhý rumunský projekt solárního parku, který podléhá předběžnému šetření.
Cílem probíhající analýzy je zjistit, jestli účast čínských firem nepovede k oslabování evropské strategické autonomie, nebo zda nebude ohrožovat budoucí konkurenceschopnost evropské ekonomiky. Oblast výroby energie z obnovitelných zdrojů totiž patří mezi takzvaná strategická odvětví, u kterých platí speciální pravidla pro hodnocení zahraničních investic. Jde zejména o to, zda tyto veřejné tendry nevyhrály zahraniční firmy díky nedovolené podpoře ze strany svého domovského státu.
Podezření na neférovou státní podporu?
Oba prošetřované rumunské projekty přitom mají společnou jednu věc: investorem a dodavatelem klíčových součástek jsou tu čínské firmy, přinejmenším jedna z nich je přitom plně vlastněná přímo Čínou jako státem. Účast cizích států na stavbě a provozu evropské infrastruktury může být vyhodnocená jako riziková, v krajním případě ji tak mohou evropské orgány zakázat, nebo stanovit pevné podmínky, za kterých může spolupráce pokračovat.
S takovým postupem ale zatím nejsou v Evropě velké zkušenosti, v dosavadních jednotkách případů spíš došlo k tomu, že se čínský investor sám z projektů stáhl. Není přitom jasné, zda je vůbec v silách evropského průmyslu pokrýt veškerou poptávku po nových fotovoltaických zdrojích z vlastních zdrojů, ačkoliv podpora evropského solárního průmyslu patří podle komisařky pro energetiku Kadri Simson mezi současné unijní priority.