Česko vloni skončilo jako čtvrtý největší vývozce elektřiny v Evropské unii. Celkově tuzemští výrobci exportovali devět TWh elektřiny, po Francii, Švédsku a Španělsku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno.
Největším vývozcem elektřiny byla vloni Francie. Tamní výrobci exportovali 49 TWh, podle analytiků stojí za silným exportem hlavně jaderné elektrárny. Francie má dlouhodobě jeden z nejvyšších podílů jaderné energetiky na svém výrobním mixu.
V případě Švédska se navíc k jaderné energii přidává i silný výkon vodních zdrojů, pro které má skandinávská země vhodné podmínky. Díky tomu švédští výrobci exportovali 29 TWh elektřiny. Španělsko se 14 TWh exportu k tomu ještě navíc zužitkovává svou infrastrukturní propojenost s Portugalskem.
Analytici z EGÚ Brno také ukázali, že se na seznam exportérů poprvé od roku 2007 vrátilo Slovensko. V roce 2023 vyvezly tamní firmy 3,5 TWh elektřiny, což podle EGÚ souvisí se zprovozněním třetího bloku jaderné elektrárny v Mochovcích.
Elektřinu dovážejí Italové, Maďaři i Britové
Mezi největší dovozce elektřiny patřily vloni v rámci Evropské unie Itálie (50 TWh), Maďarsko (11 TWh) a Portugalsko (10 TWh), výrazný byl i import do Velké Británie (27 TWh). V řadě případů jde o dlouhodobou strategii, například Portugalsko je infrastrukturně napojené na Španělsko, Britové zase tradičně nakupují elektřinu z Německa a Francie.
Česko se s útlumem uhelných elektráren postupně přesouvá od výrazného exportéra k nule, pokud by v nejbližších letech nevznikaly další čisté zdroje energie, mohlo by se stát i dlouhodobým dovozcem elektřiny. Vládní plány předpokládají, že se tomu podaří předejít hlavně kombinací nových jaderných bloků a obnovitelných zdrojů energie.