Inovace v energetice

Účet za obecní osvětlení? Dá se snížit na minimum, ukazuje Chrudim

Energetické úspory jsou v poslední době vítaným zdrojem finančních prostředků. Neplatí to jen o domácnostech, ale i o veřejném sektoru nebo o samosprávě. Optimalizace spotřeby může do obecní kasy přinést nemalé prostředky, a nemusí jít vždycky o technologicky náročné akce, jak ukazují třeba projekty modernizace osvětlení. Příkladem může být východočeská Chrudim.

Město Chrudim v loňském roce zahájilo projekt, v jehož rámci vymění tisícovky lamp a sníží jejich spotřebu energie o desítky procent. Společnost ČEZ ESCO koncem února zahájí už druhou etapu výměny osvětlení, s vedením města podepsala smlouvu na výměnu dalších 980 pouličních lamp za úspornější LED svítidla. 

V první fázi, která skončí během června, se vymění 1046 lamp. Energetická úspora druhé etapy dosáhne 77 % a kromě životního prostředí modernizace uleví i městské kase. Výměna lamp je z  většiny financována z Národního plánu obnovy. Zakázku, stejně jako v případě první fáze modernizace, zajistí společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO.

Instalovaný výkon svítidel díky moderní úsporné LED technologii klesne z původních 138 kW na čtvrtinu na necelých 32 kW při zachování úrovně osvětlenosti veřejných prostranství a ulic. Výměna svítidel bude dokončena ve druhé polovině letošního roku.

Díky další etapě rozšíříme modernější osvětlení jak v centru, tak v okrajových částech Chrudimi, kde už desítky let fungují převážně zastaralé sodíkové výbojky. Je to další z kroků k celkové modernizaci energetiky v našem městě. Nová svítidla vedle omezení světelného smogu přinesou i finanční úspory v účtech za energie, které můžeme využít na další rozvoj infrastruktury nebo služeb pro obyvatele, “ říká starosta Chrudimi František Pilný.

Současné lampy starého typu v současnosti svítí naplno po celou dobu svého provozu bez možnosti regulace. Nová LED svítidla umožňují snížení intenzity osvětlení až na polovinu v době nízké intenzity provozu a pohybu chodců. Svítidla pracuji podle předem nastaveného harmonogramu, který lze dle aktuálních požadavku měnit.

Chrudim je příkladem města, které v poslední době svoji energetiku zefektivňuje a optimalizuje náklady. Jsem rád, že radnic a magistrátů se zájmem o snižování uhlíkové stopy a energetické úspory postupně přibývá. Obcím a městům navíc umíme díky našim dlouholetým zkušenostem s vlastním osvětlením doporučit další opatření, která jim zvýší spolehlivost osvětlovací soustavy a zároveň sníží náklady na údržbu.“ dodává René Krečmer, ředitel pro osvětlení v ČEZ Energetické služby.

ČEZ ESCO pro obce aktuálně nabízí také financování prostřednictvím projektu Osvětlení za korunu. Ten je založený na tom, že obce a města si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. Životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20 až 25 let.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru