Jaderná energetika

Francouzská iniciativa podporuje jádro, hájí se technologickou neutralitou

Jaderné státy v čele s Francií vyzvaly evropské úředníky, aby při stanovování dalších klimatických cílů brali víc v potaz potenciální přínosy jaderné energie. Podle diskusního non-paperu, pod kterým je podepsáno jedenáct států včetně Česka, se dosavadní klimatické politiky až příliš soustředí na obnovitelné zdroje. Ty ale nemají stejný potenciál ve všech evropských zemích. 

Navíc pak jaderné technologie zůstávají trochu “na druhé koleji”, přitom ale mají velký potenciál přispět k celkové dekarbonizaci a snížení emisí nejen z energetiky. To by se mělo změnit s připravovanými milníky pro rok 2040. Pod výzvou je kromě Francie a Česka podepsané třeba také Švédsko, Finsko, Polsko nebo Slovensko.

Francie už nyní ve svých klimaticko-energetických plánech a politikách pracuje s cílem zajistit co nejvyšší podíl nízkoemisní energie – tedy ne nutně jen energie z obnovitelných zdrojů, jak chce současná evropská směrnice, ale právě i elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. A stejně jako ostatní podepsané země chce, aby se právě tak stanovil milník pro všechny unijní členy.

Dokument argumentuje mimo jiné efektivitou. Zatímco solární a větrné elektrárny mají největší potenciál ve slunných a přímořských destinacích, třeba pro vnitrozemské státy může být efektivnější výroba elektřiny právě v jaderných blocích. Spolupráce zemí v rámci jednotného evropského trhu by se přitom měla řídit zásadou technologické neutrality, která by právě měla přirozeně vést k implementaci nejefektivnějších řešení.

Dekarbonizační milníky pro rok 2040 by měla Evropská komise ohlásit nejpozději na jaře tohoto roku, spolu s tím by také měl být jasnější rozsah legislativních změn, které bude v souvislosti s pokračujícím snižováním emisí potřeba přijmout.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru