Český model předpovídání sucha je nově dostupný v aplikaci a pokrývá celý svět. Díky spolupráci Akademie věd a provozovatelů meteorologické platformy Windy.com se český projekt Intersucho.cz posunul na globální úroveň.
Nástroj českých klimatologů z projektu Intersucho umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha v globálním měřítku. Navíc dovede předpovědět jeho vývoj pro následujících deset dní. Dosud byla data i předpovědi z nich vyplývající omezená na českou a slovenskou krajinu, popřípadě střední Evropu. Díky společné snaze vědců a programátorů však nyní modely umožňují v reálném čase předpovídat intenzitu sucha téměř pro celou planetu, a to opět až na deset dní dopředu.
„Když nás kolegové z Windy.com oslovili, nejprve jsme si říkali, že to je nesplnitelný úkol, vhodný spíše pro nějaké globální centrum. Za hodinu už jsme analyzovali naše možnosti a ověřili si, že to spočítat dokážeme,“ vysvětluje původní motivy výzkumníků z projektu Intersucho jeho vedoucí Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Schopností předpovídat sucho v celosvětovém měřítku podle něj projekt konečně dostává svému jménu.
Miroslava Trnku i jeho kolegy nadchlo, že se výsledky jejich vědecké práce stanou součástí webové a mobilní aplikace, kterou denně používají miliony uživatelů po celém světě. Předpověď sucha založená na modelech českých vědců se tak stala dostupnou pro všechny majitele chytrých zařízení.
Těch je v rozvojových ekonomikách a v oblastech, které suchem trpí nejvýrazněji mnohem víc než uživatelů osobních počítačů. Předpovědi se tak dostanou k lidem, kterých se sucho každoročně dotýká nejvíce.
Nový systém kombinuje data z pozemních měření, satelitů a počítačových modelů a ke zpřesnění budou pomáhat také informace od přímých pozorovatelů. Po většinu minulého roku probíhalo testování a vylepšování systému. Schopnosti předpovědí bylo třeba ověřit v extrémních podmínkách, v lokalitách, kde panují zcela proměnlivé projevy počasí a sucha, jako je tomu například v africké poušti a v jihoamerických deštných pralesech.
Na platformě Windy je v současnosti je možné najít celosvětové mapy, které zobrazují vlhkost půdy, intenzitu sucha a výskyty anomálií v dlouhodobých měřeních. Od roku 2022 již budou data a výsledné předpovědi dostupné také na stránce Intersucho.cz.
„Pokud víme, jde o první systém monitoringu a předpovědi sucha, který je globální, je v denním kroku a obsahuje předpověď,“ vysvětluje Miroslav Trnka. Jako vědecky přínosný však nehodnotí jen výsledek projektu, ale také práci, která k němu vedla. „Zmapovali jsme suché epizody od roku 1981 pro celý svět a analýza těchto výsledků nás bude zaměstnávat v příštích měsících. Jedna z důležitých věcí je totiž analyzovat, jak úspěšné ty naše předpovědi jsou. Nejen kde fungují, ale především kde selhávají a proč,“ uzavírá.