Inovace v energetice

Nová epizoda: Bezemisní vodík a největší inovační výzvy dneška

Vodík patří mezi nejnadějnější komodity současnosti. Jeho bezemisní varianta se dá vyrábět z obnovitelných zdrojů, ale také třeba z jaderné energie. Navíc slouží jako médium pro ukládání energie, což je oblast, ve které se stále čeká na průlomovou technologii. Jak je na tom s těmito inovacemi Česko? Pokračujeme v rozhovoru s Janem Šíchou, ředitelem divize Inovace ve společnosti ČEZ.

Na vodík se díváme ze tří úhlů pohledu: může nahradit zemní plyn, může pomoct v dekarbonizaci složitějších průmyslových procesů, kde nejde elektrifikace, a pak se uplatní v dopravě,” vysvětluje energetický expert, kde všude se v současnosti s vodíkovými technologiemi pracuje. Nejpokročilejší aplikaci vidí právě u dopravy, kde má ČEZ několik pilotních projektů.

 

PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Apple podcastechSpotifyPodcastech Google nebo Anchoru.

Vodík nejspíš sehraje velkou roli v dekarbonizaci dopravy, do budoucna v té nákladní, teď ale řešíme jeho zapojení v autobusových spojích,” vysvětluje Jan Šícha. V rámci jednoho z projektů bude ČEZ vyrábět zelený bezemisní vodík a používat jako palivo pro deset autobusů ve Středočeském kraji.

K jeho výrobě bude sloužit elektřina vyrobená v průtokové elektrárně ve Vraném nad Vltavou, dál je potřeba už jen voda. Klíčovou součástkou je ale elektrolyzér, jehož pořizovací cena v současnosti nepatří k nejmenším. A v tom je právě úskalí masivnějšího rozšíření této technologie.

Výzva jménem větrníky

Je potřeba, aby elektrolyzér fungoval co největší počet hodin, aby se jeho provoz ekonomicky vyplatil. Takže nemůže fungovat jenom na přebytcích,” říká expert na energetické inovace. Podle něj to ukazuje, jak je důležité mít správný mix fotovoltaických a větrných zdrojů. 

Jejich křivky produkce se vykrývají. Většinou fouká více v noci v zimě, v létě a ve dne zase víc svítí slunce. Není to ideální, ale je to mnohem lepší než posuzovat obě křivky samostatně.” Právě výstavba větrných zdrojů je ale podle něj pro Česko obrovskou výzvou.

Vodík může sloužit také jako úložiště energie, to je ale oblast, ve které je nejspíš největší prostor pro další průlomové inovace. A co je hlavní výzvou pro nejbližší dekády? “Jak přenést přebytky z léta do zimy,” uzavírá Jan Šícha.

Jaké jsou vůbec podmínky pro energetické inovace v Česku a v čem je česká vodíková strategie podobná té německé? Pusťte si druhou část našeho dvoudílu k inovacím v energetice.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Energie bez emisí

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastechSpotifyYouTubePodcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru