Komunitní energetika dostane v tomto roce zelenou. Počátkem prosince schválili poslanci ve třetím čtení novelu energetického zákona známou jako Lex OZE 2, která Česku poskytuje právní rámec pro zakládání a provoz energetických komunit.
“Tato klíčová legislativní změna pomůže občanům, firmám i veřejnému sektoru sdílet energii z obnovitelných zdrojů a díky tomu stabilizovat své náklady na elektřinu, zvýšit svou energetickou soběstačnost a bezpečnost a uspíšit dekarbonizaci české ekonomiky a energetiky,” uvedl k tomu Svaz moderní energetiky v tiskové zprávě.
„Komunitní energetika představuje důležitý nástroj pro českou energetiku a pro české spotřebitele. Možnost sdílení energie z čistých zdrojů pomůže snižovat závislost Česka na dovozu drahých fosilních paliv a zmírňovat dopady výkyvů na energetickém trhu na české domácnosti, ekonomiku i obce a veřejnou správu. Důležitost komunitní energetiky vzroste také z hlediska rozvoje větrných a velkých fotovoltaických elektráren, které bude také možné zapojit do energetických komunit. Obce a domácnosti budou moci čerpat výhody těchto zdrojů a vznikne tak další motivace tyto zdroje na svém území povolovat nebo samy budovat,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Podle Svazu bude nutné co nejrychleji dořešit vznik a provoz příslušného datového centra, jehož prostřednictvím si budou moct výrobci i distributoři sdílet informace o realizované komunitní výrobě a spotřebě.
První energetická společenství bude možné spustit pravděpodobně v druhé polovině roku 2024, kdy se předpokládá nastavení všech právních a technických podmínek, včetně právě zahájení práce energetického datového centra.