Obnovitelné zdroje

Na jaře odstartuje další podpora fotovoltaik

Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR uvolňují z Modernizačního fondu další miliardy na podporu výstavby fotovoltaických elektráren. Peníze pocházejí z výnosů prodeje emisních povolenek a podpora půjde hlavně do elektráren pro vlastní spotřebu.

Finanční prostředky z jedné z nových dotačních výzev jsou určeny na instalace nových fotovoltaických elektráren na již existujícím odběrném místě s výkonem 50 kW až 5 MW, v Praze od 10 kW. Vyrobená energie musí být primárně spotřebována v místě výroby. Další výzva se pak zaměřuje na instalace ve veřejných budovách, včetně škol a dalších příspěvkových organizací. Do této výzvy se mohou zapojit obce.

Nové výzvy z Modernizačního fondu startují příjem žádostí v březnu, celková alokace aktuálně vypsaných výzev dosahuje 5 miliard korun. O něco později odstartuje i podpora pro větší fotovoltaické elektrárny, na kterou je připravená samostatná dotační výzva.

Rozvoj solární energie v Česku v poslední době výrazně zrychlil a svůj podíl na tom má i Modernizační fond, v jehož čerpání patří Česká republika mezi nejúspěšnější země. Úspěšný je i program Nová zelená úsporám, kde obliba střešních FV systémů roste již několikátým rokem.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru