Inovace v energetice

Nová epizoda: Když se jde do elektrárny na výlet

Energetika jako téma pro volný čas? V devíti infocentrech skupiny ČEZ je to každodenní realita. Přibližují návštěvníkům třeba provoz přečerpávacích elektráren, přechod na obnovitelné zdroje energie nebo vnitřek jaderného reaktoru s využitím virtuální reality. O tom, jak českou veřejnost baví objevovat technologie pro výrobu elektřiny, jsme si povídali s Kateřinou Bartůškovou, která má právě infocentra skupiny ČEZ na starosti.

Nejde o zákaznické služby, kam by lidé chodili řešit smlouvy a faktury. Infocentra se nacházejí přímo v areálech elektráren a přibližují veřejnosti samotné technologie pro výrobu elektřiny. Skupina ČEZ jich aktuálně provozuje devět a ročně jimi projde kolem čtvrt milionu návštěvníků. “Češi jsou hodně fanoušci do techniky, máme lásku k technice v sobě, lidé to vyhledávají jako volnočasový program,” vysvětluje šéfka infocenter tak vysoký zájem veřejnosti.

První část: Jaká je nabídka infocenter a pro koho jsou určené hlavní programy?

Druhá část: Jak se dělala populární Tour s využitím virtuální reality?

PUSŤTE SI CELÝ DÍL tady na Spotify.

Nejnavštěvovanější je podle ní centrum v elektrárně Dlouhé Stráně, hned potom vedou obě jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech. “Máme i centrum Hučák přímo v Hradci Králové, kde ukazujeme obnovitelné zdroje, na Šumavě je to zase skoro pohádkové, tam je infocentrum Vydra a Čeňkova pila otevřené sezónně,” přibližuje Kateřina Bartůšková některá menší zařízení. Stranou ale nestojí ani velké elektrárny. V Ledvicích u uhelné elektrárny se ukazuje přerod na obnovitelné zdroje, své infocentrum mají i Štěchovice a Orlík na vltavské kaskádě nebo přečerpávací vodní elektrárna Dalešice.

Když pomáhá virtuální realita

Přístupnost se liší podle technologie.”Na vodních elektrárnách jsme vás skutečně schopní vzít k té technologii docela blízko, když půjdete do Štěchovic nebo na Hučák, standardně se podíváte do strojovny nebo ke generátoru. Samozřejmě na populárních jaderkách to tak nejde, k reaktoru se dostanou jednotky lidí za rok, ale zájem mají desítky tisíc,” vysvětluje šéfka infocenter, jak se zrodila myšlenka většího zapojení nových technologií včetně virtuální reality.

Vlajkovou lodí je v tomto směru projekt ReakTour. Ten vznikl před dvěma lety pro informační centrum jaderné elektrárny v Temelíně, dnes už ho ale má i elektrárna v Dukovanech. Jde vlastně o komplexní prohlídku celého zařízení včetně reaktoru nebo chladicí věže, jen si ji návštěvník zažije prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu.

Myšlenka za tím je jednoduchá. Když se člověk setká přímo s danou technologií, odnese si největší zážitek,” popisuje Kateřina Bartůšková, proč se rozhodli zvolit právě VR řešení. V brýlích návštěvníci zažijí skutečné dojmy a prohlídka je navíc skutečně věrná analogové realitě. V “dukovanské” verzi je navíc doplněná o rozšířené interakce, které umožňují si prohlídku víc samostatně uzpůsobit.

Trochu jiná školní “hodina”

Vedle ReakTour zaštiťují infocentra také další projekt s podobným názvem, v tomto případě ale určený hlavně pro školy. Jde o program Virtuálně v elektrárně, díky kterému se už třetím rokem mohou celé třídy seznámit s provozem vybrané elektrárny – a to interaktivně, s živým moderátorem a množstvím různých podkladů, zcela zdarma a v pohodlí své vlastní školy. Infocentra totiž umožňují vysílání z profesionálního TV studia, kde průvodce “naživo” během hodiny ukáže i ty části zařízení, kam by se návštěvník během standardní návštěvy ani nedostal, a odpoví na všechny dotazy.

Ostatně i skladba otázek se spolu se zapojením nových technologií proměňuje. Dřív byly častější dotazy na to, zda může reaktor vybouchnout nebo jestli se v chladicích věžích přeci jen nevyrábí elektřina. To ale dokázal změnit třeba právě zážitek s VR brýlemi. “Chladicí věž si návštěvníci ve VR brýlích prohlídnou zvenku, zevnitř, shora a zeptají se na něco jiného,” potvrzuje Kateřina Bartůšková s tím, že často jde třeba o detaily z provozu nebo obsluhy elektráren.

Jaká je nabídka infocenter a pro koho jsou určené hlavní programy? Kdo vlastně virtuálně provádí a proč není žádné podobné centrum přímo v Praze? A jaké bezpečnostní standardy musela virtuální Tour po jaderném reaktoru splnit? Pusťte si prémiový dvoudíl našeho podcastu.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Energie bez emisí

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastechSpotifyYouTubePodcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru