Inovace v energetice

Peníze nám utíkají plýtváním. Bez energetických úspor to dál nepůjde, varuje expertka

Energetické úspory a omezení plýtvání byly v minulých letech otázkou dobré vůle a zásadového přístupu, s rostoucími účty za elektřinu a plyn se z nich ale stává prakticky nutnost. Část lidí se bude muset naučit, že úspora se nedělá jen otočením termostatu. O tom, jak doma šetřit energiemi a co se dá ještě stihnout před nadcházející zimou, jsme si povídali s Dagmar Kopačkovou z portálu tzb-info.cz, která je též viceprezidentka Cechu topenářů a instalatérů.

Energetické úspory jsou dnes téma číslo jedna. Vidíme to i u nás, tzb-info.cz je největší portál zaměřený tímto směrem, kde je i podrobná kalkulačka. Když na podzim začaly problémy s dodavateli energií, zvedla se nám návštěvnost z milionu na dva,” potvrzuje vysoký zájem Dagmar Kopačková, původní profesí specialistka na technické zařízení budov. 

Lidé podle ní nejčastěji hledají kombinaci úsporných opatření, protože právě jejich vhodný mix může přinést nejefektivnější úspory. “Jde o to, zkombinovat stavební úsporná opatření s tím technickým zařízením. Nejde jen o vytápění a zateplení, ale i o vodu nebo vzduchotechniku. Je potřeba zkombinovat víc opatření, aby člověk dosáhl za relativně malých investic toho největšího úsporného efektu,” potvrzuje odbornice na energetické úspory.

Konkrétní výše úspor pak záleží na tom, jestli už domácnost nějakým způsobem šetří, nebo teprve začíná. Pokud je na začátku, může vhodnou kombinací opatření snížit spotřebu třeba o 20-30 %. Podílet se na tom můžou dlouhodobé investice, ale i bezprostřední změna návyků, jako je třeba tolik diskutované snižování teploty při vytápění.

 

Snižování teploty někde smysl má, část domácností přetápí

Peníze utíkají plýtváním. Snižování teploty je mediálně dobré téma, protože teploměr zná každý a dovede si to představit. Vezměte si třeba školy, kde se vytápí dnes na 20 stupňů. Moje děti chodily do školy v zimě v kabátu, v šatně si ho sundaly a podle toho, jak se tam vytápělo, by měly mít tričko a kraťasy. To je režim, který je podle mě zbytečný a můžeme v něm najít ty úspory,” myslí si Dagmar Kopačková.

 

PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Apple podcastechSpotifyPodcastech Google nebo Anchoru.

 

Vysoký komfort dneska znamená vysoký účet za plyn a elektřinu. Kdo se toho nechce vzdát a smíří se s tím účtem, proti tomu nikdo nic nemá. Ale pokud to přesahuje možnosti domácnosti, je potřeba hledat úspory,” upozorňuje expertka na energetické úspory s tím, že ceny energií se v dohledné době na nízkou úroveň nejspíš nevrátí.

Nepotřebuju teplou vodu na čištění zubů, nemusím proudem vody oplachovat tři hrnečky. Na druhou stranu, jsou domácnosti, které léta topí na 19-20 stupňů a tam snižování teploty už bude problém. Každé opatření, které za poslední dva měsíce prošlo médii, nelze aplikovat plošně. Někde to bude v pořádku, někde se musí hledat jiné nástroje. Nebudeme samozřejmě snižovat teplotu v nemocnicích nebo domovech pro seniory, ale v některých domácnostech se opravdu přetápí.”

 

V bytových domech nestačí spoléhat na sousedy

Podle Dagmar Kopačkové se lidé také budou muset naučit o úsporách realisticky přemýšlet. Ne každý dobře míněný pokus totiž skutečně povede k nižší spotřebě nebo nižší platbě za energie. 

Máme domy se starým kotlem, starou otopnou soustavou, kde není žádná regulace a tedy jen malá možnost, jak teplotu snížit. Nebo si vezměte bytové domy, kde teplo zajišťuje výměníková stanice nebo kotelna, otopná soustava je pro celý dům společná je vyvážená, aby dobře topila a ten zdroj dobře fungoval. Když řeknu, že chci srazit dva stupně dolů, musím pracovat s teplotou v tom zdroji. To je pak práce pro technika, ne pro obyvatele jednoho bytu někde v pátém patře. Jestli si někdo myslí, že toho docílí otočením termostatického ventilu na topném tělese, tak takhle se úspory v bytovém domě udělat nedají,” upozorňuje expertka.

Existuje legislativa, která u těchto bytových domů upravuje rozúčtování elektřiny a tepla. Každoročně vznikají velké potíže s tím, že některé byty mají úplně uzavřené termostatické ventily, buď tam nikdo nebydlí, nebo někdo vymyslel, že takhle bude šetřit a představuje si, že bude platit úplné minimum nebo vůbec nic. Jenže z principu v té legislativě k rozúčtování je průměrná spotřeba bytu a ve chvíli, kdy je reálná spotřeba nižší, tak se tam uplatní opravný koeficient,” přidává další častý mýtus o tom, jak si snížit platby za topení.

Je potřeba si uvědomit, že není pravda, když někdo netopí, že opravdu nemá teplo. V těchto domech ho vytápí soused. A pokud bychom mu fakturovali skutečně naměřenou věc, proč by na něj měl ten soused doplácet? To je princip rozúčtování. Snížení teploty v bytových domech proto vyžaduje nějakou dohodu a je k tomu potřeba ten technik.

 

Výměna starých spotřebičů má smysl stejně jako domácí fotovoltaika

Na druhou stranu jsou dnes na trhu k dispozici poměrně efektivní technologie, které lidem s úsporami mohou pomoct. “Tady nastal obrovský skok, částečně díky vývoji výrobců, na které tlačí konkurence. Téma energetických úspor dobře prodávalo i před nárůstem cen energií, tlačila na to taky evropská legislativa. Asi známe všichni štítkování lednic, ale to samé se dnes vztahuje na vzduchotechniku, kotle, veškeré zařízení. Takže když vezmeme zásobník teplé vody, boiler, před deseti lety a dnes, je tam úplně jiná spotřeba, je tam lepší a účinnější izolace,” potvrzuje Dagmar Kopačková, expertka na energetické úspory.

Pokud máte zařízení víc jak deset let staré, tak se má cenu podívat na jeho provoz a zvážit, jestli se vám nevyplatí nové. Protože tam ty úspory opravdu jsou v desítkách procent. I pokud má někdo starý plynový kotel, má smysl přejít na kondenzační, tam je úspora kolem 30 %. Spotřebiče se za poslední roky posunuly hodně. Rozhodně nechci apelovat na konzum ve stylu “kupte si všechno nové”, ale určitě má smysl sledovat tu spotřebu a přemýšlet, co se vyplatí.

Cestou podle ní může být jednoznačně i domácí fotovoltaika a tepelné čerpadlo, je ale potřeba počítat s delším časovým horizontem pro dodání a instalaci. “Fotovoltaika je výroba energie ze slunce, proč ji nevyužít. Tepelné čerpadlo je pro část nově postavených budov správně, část novostaveb navíc není plynofikovaná, takže tam je to řešení. Tepelné čerpadlo spotřebovává sice elektřinu, ale spotřebovává ji hodně efektivně,” vyjmenovává hlavní přínosy expertka na úsporné zařízení v budovách.

 

Opatření je dobré dělat s rozmyslem, plánovat úspory na příští rok je v pořádku

Jsou čerpadla, která umí vytápět i chladit, pak je samozřejmě dobré, když se ten objekt upraví tak, aby měl třeba ve stropě velkoplošné chlazení, protože pak se to tepelné čerpadlo využije na maximum. Je potřeba myslet na to, že aby k čerpadlu byla ideálně nějaká akumulační nádoba, která usnadní vykrytí špičky. Jsou také tepelná čerpadla samostatně na ohřev teplé vody, to si pořád ještě můžete koupit na tuto zimu,” říká Dagmar Kopačková. Fotovoltaiky se podle jejích zkušeností teď objednávají na konec příštího roku, tepelná čerpadla na jaro. Nicméně plánovat úspory v příštím roce je podle expertky zcela v pořádku, naopak je lepší si jednotlivá opatření rozmyslet a spočítat.

Je dobré si dát pozor na zbrklost. Řada opatření funguje dobře v kombinaci, můžou mít velký efekt a může být méně finančně náročná. Nedávno jsme psali o zajímavé kombinaci plynového kotle a tepelného čerpadla. Jsou lidé, kteří mají klidně i kondenzační plynový kotel, ale zkrátka se bojí třeba nedostatku plynu. Je třeba fajn vymyslet řešení tak, že si ke kotli doplní tepelné čerpadlo, to poběží na nějaký základ a špičkové potřeby se budou vykrývat plynovým koltem. V tu chvíli běží tepelné čerpadlo optimálně a můžeme si dovolit pořídit čerpadlo o nižším výkonu, takže bude stát třeba o třetinu nebo o polovinu méně. Takže mám levnější zařízení v optimálním provozu a nemusím se bát o plyn. Určitě je dobré dát si pozor na zbrklost a pracovat s rozmyslem. Zbrklostí se k úsporám určitě nedobereme,” říká expertka.

 

S úsporami poradí i nový web

S úsporami může poradit i nový web šetřím.cz, který čerpá data právě z portálu tzb-info.cz, jež je jeho odborným garantem. “Celý web byl vytvořen jako pomoc při současném skokovém zdražení elektřiny a plynu, aby ukázal lidem možnosti, jak ušetřit. Jsou tam bezprostřední opatření, střednědobá řešení i koncepční věci typu právě pořízení fotovoltaiky a tepelného čerpadla, které se musí projektovat a plánovat,” doporučuje návštěvu webu Dagmar Kopačková.

A jak vidí průběh zimy a dalších měsíců? “Úspory cca 20 % jsme schopní dosáhnout, nesmíme ale zapomenout na to, že bydlení je ve spotřebě jen nějaká část, vedle stojí celý průmysl nebo třeba zemědělství, kde je k úspoře často potřeba změna celé technologie. Všichni bychom si přáli, abychom s platbami zůstali na starých cenách, ale zastropování cen jde na dluh a asi si všichni uvědomujeme, že to tak nemůže jít donekonečna. Bez úspor už to prostě nepůjde,” uzavírá expertka.

Dotkne se zdražování taky vody? Jak v dnešní době sehnat řemeslníka a má smysl věnovat v dnešní době čas a energii pravidelným servisním kontrolám topení či spotřebičů? A jaká úsporná opatření se dají udělat opravdu rychle a s minimem nákladů? Pusťte si celý rozhovor v nové epizodě našeho podcastu.

 

CHCETE DOSTÁVAT články, nové díly podcastu a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru