Dekarbonizace

Sázení stromů na odbourávání emisí stačit nebude

Vysazování stromů je v současnosti nejpoužívanější nástroj na takzvané zachytávání uhlíku. Nová studie ale ukazuje, že stromy a lesy samotné se možná na odebírání emisí z atmosféry podílejí nejspíš méně, než se dosud myslelo. 

Nejde o to, že by stromy nepomáhaly odbourávat emise. Jejich ochlazující efekt se ale snižuje kvůli změnám chemického složení atmosféry a světlu, které se odrazí zpátky do vesmíru. V důsledku může tak být ochlazující efekt až o třetinu nižší, než jak dosud předpokládaly vědecké odhady.

Neříkáme, že stromy jsou špatně. Říkáme, že mohou sehrát svou roli, ale musíme přemýšlet o tom, jak mohou ovlivnit celý zemský systém. Stromy nejsou náhradou za to, že budeme pokračovat jako dosud. Je potřeba současně snižovat emise,” cituje studie Jamese Webera, šéfa výzkumného týmu, který vliv stromů zkoumal. Podle něj jde o to, aby se větší úsilí zaměřilo na samotnou dekarbonizaci, ne na další financování výsadby nových stromů.

Studie modelovala dva scénáře. V tom prvním zůstalo tempo dekarbonizace zhruba na stávající úrovni a jen pokračovalo sázení stromů. V takovém případě právě chladicí efekt poklesl na významu a projevil se asi o třetinu méně účinně. Ve druhém scénáři se k výsadbě stromů přidala i silná dekarbonizační opatření, v takovém případě bylo ochlazení také nižší, ale jen asi o 14–18 %.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru