Dekarbonizace

Smog i klimatické cíle. Polsko přepisuje energetickou koncepci

Polsko chystá moderní energetickou a klimatickou koncepci, chce si naplánovat řízený konec uhlí, zlepšení smogové situace i snižování emisí. Podle představitelů polského ministerstva životního prostředí a klimatu se zemi v posledních letech podařilo jen těsně dosáhnout například cílů v oblasti obnovitelných zdrojů, v řadě oblastí chce ale nově být ambicióznější.

Za velký problém považují polští úředníci znečištění vzduchu. Hlavním zdrojem znečištění a smogu jsou v Polsku rozsáhlé uhelné provozy. Uhelné elektrárny v současnosti stojí za 70 % elektřiny, polovina domácností také spoléhá na uhelné zdroje ve vytápění. Oficiální termín pro ukončení jeho využívání je v roce 2049, podle nových plánů ale “phaseout” nejspíš půjde rychleji. 

V rámci programu pro zlepšení kvality vzduchu se část současných elektráren má do roku 2030 nahradit obnovitelnými zdroji a úložišti, poklesnout má i znečištění vzduchu z veřejné dopravy. Další úlevu má přinést rozvoj elektrifikace. Na elektřinu by měly postupně přejít provozy, které dnes využívají jiné fosilní zdroje, například ropu a ropné produkty. 

Jenže elektrifikace zároveň zvyšuje spotřebu elektřiny, a to ve stejnou chvíli, kdy se mají uhelné elektrárny zavírat. Nové polské plány proto navyšují ambice hlavně v obnovitelných zdrojích, do roku 2030 mají tvořit 50 % celkové výroby elektřiny a 30 % spotřeby energií. Velký potenciál mají hlavně velké větrné parky na severu země.

Samostatnou kapitolou je pak rozvoj jaderné energetiky. Polsko chce začít stavět svůj první jaderný reaktor v roce 2026, v provozu má být po roce 2033.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru