Jaderná energetika

Malé reaktory nejsou česká specialita, sází na ně i Britové

V Česku mají v nejbližších dekádách vzniknout první malé modulární reaktory, podle některých záměrů jich mají být dokonce desítky. Nejsme ale jediná země, která sází na velký rozvoj této technologie. “Minijaderky” chce stavět i Velká Británie.

Konkrétně se tamní vláda baví o rozvolnění pravidel pro jejich umisťování, všímá si magazín Times. V současnosti musí lokalita splnit řadu přísných kritérií, ta jsou ale odvozená od potřeb velkých jaderných bloků. Zahrnují třeba přístup k dostatečnému množství vody. Jenže u malých reaktorů se otázka chlazení dá vyřešit jiným způsobem a mohly by tak být umístěné i v místech, kde by klasická velká elektrárna stát nemohla.

Čtyřnásobek do třiceti let

Britská vláda má v úmyslu zvýšit výrobu elektřiny z jaderných zdrojů v nejbližších třech dekádách na čtyřnásobek současného stavu. Souběžně s tím v zemi probíhá i výrazný nárůst instalované kapacity v obnovitelných zdrojích, třeba počet instalovaných střešních fotovoltaik byl vloni nejvyšší za posledních 12 let. Podobně to platí o tepelných čerpadlech.

Podobně jako u jaderných elektráren zvažuje britská vláda i rozvolnění pravidel pro stavbu větrných zdrojů, zejména těch vnitrozemských. Velká Británie není členem Evropské unie a nemusí dodržovat požadavky evropských směrnic, věcně ale přistupuje k velmi podobným opatřením, o kterých v posledních měsících rozhodovali i evropští zákonodárci.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru