Obnovitelné zdroje

Kohoutková v ohrožení: Česko řeší, jak zachovat pitnou vodu

V některých místech v Čechách a na Moravě hrozí do budoucna nedostatek pitné vody.  Příčinou jsou klimatické změny. “K ohřívání planety objektivně dochází, jsou tvrdá čísla na to, jak se promítají do našeho života,” říká Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel pro oblast vody ve společnosti Veolia. Kraje, stát, ale i jednotliví vodohospodáři proto plánují lepší propojení vodních zdrojů a víc nádrží, které pomohou vodu zachytit.

Rekordní sucho trápilo české a moravské regiony do roku 2020, z dostupných dat je zřejmé, že se bude periodicky opakovat. “Jsou zde srážkově deficitnější lokality jako jižní Morava, Královéhradecký kraj, ale i Středočeský kraj, třeba Rakovnicko,” přibližuje Ondřej Beneš, kde by se lidé mohli setkat s problémy.

Reálně se totiž může stát, že některé obce o vodu přijdou. Ve skutečnosti už k tomu dochází. “Zatím se to vždy podařilo v malém měřítku vyřešit třeba cisternou, lidé to ani nepoznali. Do budoucna se ale výpadek vyloučit nedá,” potvrzuje obchodní a technický ředitel společnosti, která zásobuje vodou 3,6 milionu Čechů.

PUSŤTE SI CELÝ DÍL na Apple podcastechSpotifyPodcastech Google nebo Anchoru.

 

Velcí vodohospodáři se proto snaží stávající vodní soustavy propojit, dobudovat a zvětšit jejich kapacitu i schopnost zadržovat vodu. “Praha má ohromné štěstí, je tu Želivka, Kárané a Podolí. Tyto tři zdroje jsou částečně nahraditelné a vody je víc, než je potřeba. Ale jsou lokality, kde jiný zdroj není. Proto musíme propojovat infrastrukturu a cíleně víc vody zachycovat.”

Domácnosti a elektrárny přijdou o vodu až jako poslední

Jak se bude postupovat, až bude hrozit, že by některým lidem nepoteče voda z kohoutku?

Nejprve se omezí zbytné odběry. To je třeba zálivka zahrady, případně krajinotvorných ploch. Pak nastupuje zemědělství a průmysl,” popisuje vodohospodář zákonný postup pro případ nedostatku vody.

Teprve potom přijde v případě omezování na řadu běžný spotřebitel.Nejméně zbytná je kritická infrastruktura, typicky výroba elektřiny, která vodu samozřejmě potřebuje. Takto je to tedy nyní v zákoně, vytváří se metodika a kraje si píší vlastní plány pro případ, že by omezení vody bylo potřeba,” vysvětluje Ondřej Beneš.

 

Češi vodou šetří, na sucho to ale nestačí

České domácnosti jsou podle něj vzorné, co se týče rozumné spotřeby a omezování plýtvání. “Vidíme, že spotřeba vody klesá. Jsme na 84 litrů na den a osobu. Kdysi jsme si mysleli, že to nemůže klesnout pod 100 litrů,” uvádí konkrétní čísla, která nás ve spotřebě řadí mezi nejúspornější domácnosti v Evropě.

Kromě odpovědného chování za tím podle Beneše stojí i přirozená obměna vybavení v domácnosti. “Po revoluci kdekdo rekonstruoval koupelnu. Třeba u splachování ten rozdíl je, z dvanácti litrů se můžete posunout na tři nebo pět litrů. Nebo mytí vody v umyvadle, je naprosto jasné, že oproti myčce padne ohromné množství vody na umytí nádobí pod kohoutkem,” popisuje, na co vlastně běžná domácnost potřebuje nejvíc vody.

Ta ale mizí také v průmyslu a zemědělství. “500 milionů kubíků dělá ztrátovost vody ve studní síti. To každý rok snižujeme. Největší úspory vody má ale energetika, kde se voda využívá pro chladící systémy. Přechází se na uzavřené systémy chlazení, které jí potřebuje méně,” říká Ondřej Beneš.

 

Pomůže čištění i dešťovka, s pitnou se ale smíchat nesmí

Budoucnost podle něj má jak recyklace odpadní vody, tak zachycování dešťové vody, “dešťovky“. Odpadní voda se dá vyčistit, navíc v takovém případě může čistička přímo z odpadní vody vyrábět elektřinu sama pro sebe. Dešťovka zase může pomoct se zálivkou zahrady. Ani jedna se ale nesmí spojit s přívodem nejcennější pitné vody.

Té tak může zůstat maximum výlučně pro potřeby lidí nebo pro výrobu nezávadných potravin. České vodní zdroje patří tradičně mezi nejkvalitnější v Evropě, platíme za ni přitom zhruba průměrnou evropskou částku. Sklenice vody z kohoutku stojí asi 1-2 haléře.

 

Jak chutnalo pivo z recyklované vody? Dá se poznat tvrdá a měkká kohoutková podle chuti? Jak se změní uhlíková stopa vody, když si ji koupíme zabalenou v PET lahvi? A jaké úpravy se ještě dají udělat v domácnostech, průmyslu a zemědělství, abychom naše zdroje pitné vody co nejvíc šetřili? Dozvíte se v novém díle našeho podcastu.

CHCETE DOSTÁVAT nové díly, články a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Energie bez emisí

Podcast projektu Energie bez emisí přináší rozhovory s výraznými a inspirativními osobnostmi a odborníky ze světa bezemisní energetiky, obnovitelných zdrojů i nových technologií. Pustit si nás můžete na Apple podcastechSpotifyYouTubePodcastech Google a Anchoru.

Novinky v oboru