Dekarbonizace

Výroba oceli v Česku přechází na bezemisní řešení

Třinecké železárny chystají dekarbonizaci provozu. Masivní snížení emisí chce největší tuzemský výrobce oceli dosáhnout investicemi do nových technologií. Díky nově schválenému memorandu podpoří celou akci vláda i Moravskoslezský kraj.

Pro dekarbonizaci Třineckých železáren je klíčový transformační program GreenWerk, jehož cílem je do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého v Třineckých železárnách o 55 procent. Program se zaměřuje na využití zelené energie ve výrobních procesech a provozu a obsahuje zhruba 20 projektů za více než 40 miliard korun. 

Jde například o vybudování nové nízkoemisní pece na výrobu oceli, novou přípojku velmi vysokého napětí, automatizaci výrobních procesů, modernizaci výroby nebo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů ve výrobě a využití dešťové vody. Tato opatření sníží emise oxidu uhličitého, optimalizují spotřebu energií a vytvoří minimálně 100 nových míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

V rámci spolupráce na projektu GreenWerk se kromě vlády a Moravskoslezského kraje také zapojí Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí a Ministerstvo životního prostředí. Případná finanční podpora projektů bude poskytována v souladu s pravidly dotačních programů jak z národních, tak evropských prostředků. Memorandum o spolupráci schválila v minulých týdnech vláda.

Česká republika je významným exportérem oceli a ocelářských výrobků. Export oceli a ocelářských výrobků tak přispívá k obchodní bilanci země a posiluje zahraniční směnný obchod. Společnost Třinecké železárny je největším producentem oceli u nás. V roce 2023 vyrobila 2,4 milionů tun oceli, přičemž celková výroba oceli u nás dosáhla v tomto roce 3,4 milionů tun. Celkem trh s ocelí zaměstnává přes 50 000 lidí.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru