Jaderná energetika

O lokalitě pro jaderný odpad bude rozhodovat vláda

V Česku začnou platit nová pravidla pro umístění úložišť jaderného odpadu. O umístění a vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu rozhodne pouze vláda po konzultaci s dotčenými obcemi. 

Správa úložišť radioaktivních odpadů chce kvůli stavbě 100 miliardového úložiště prověřit čtyři území. Jsou jimi Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch poblíž Temelína a Březový potok na Klatovsku. Finální lokace by měla být určena v roce 2030, lhůtu by ale mělo být možné až o dva roky zkrátit. Samotné úložiště by mělo vzniknout do roku 2050, jak požaduje Evropská unie.

Úložiště jaderného odpadu je jednou z podmínek v takzvané taxonomii, která dává vodítka pro financování udržitelných energetických projektů. Další podmínkou je i včasné zahájení tendru.

Velká debata se přitom vedla o tom, zda má o umístění úložiště rozhodovat celý Parlament, nebo zda mají mít právo veta jednotlivé obce, na jejichž území se má úložiště postavit. Ani jedna z těchto variant ve finálním znění zákona nakonec není. 

Veto by podle kabinetu v Česku znamenalo, že by stavba byla neuskutečnitelná. Obce budou ale finančně kompenzovány a budou mít více než čtvrt roku na to, aby se k návrhu vlády vyjádřily.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru