Ve Vítkovicích vznikne do konce roku největší bateriové úložiště v Česku. Staví ho ČEZ ESCO jako součást moderního energocentra. Akumulátor pomůže optimalizovat výrobu i spotřebu a zapojí se také do poskytování podpůrných služeb a regulační energie, kromě toho dokáže pokrýt denní spotřebu až 1300 domácností.
Nový bateriový systém má rozměry zhruba rodinného domu, tvoří ho šestice 2,5 metru vysokých bateriových kontejnerů s celkem 34 bateriovými moduly, tři chladiče a stejný počet transformátorů. Zařízení pojme 9,45 MWh energie, což je trojnásobek dosud největší baterie ČEZ v Tušimicích. Výkon bateriového uložiště je 10 MW, to překonává současnou největší baterii v Česku o více než 40 %. Konstrukčně používá moderní výkonné baterie, které fungují jako “skládačka”, což usnadňuje servis a umožňuje vyšší výkon. Úložiště bude v provozu do konce roku a rozhodně není poslední svého druhu. Naopak, do budoucna budou podobná zařízení páteří moderních řešení v elektroenergetice.
„Evropská energetika se dynamicky mění, ale základem zůstává bezpečná dodávka energií a stabilita sítí. Rostou proto požadavky na kapacity pro spolehlivě uložení nebo naopak rychlé dodání energie a také pro poskytování tzv. podpůrných služeb. Naším cílem je vybudovat 300 MW v akumulaci do roku 2030 a intenzivně pracujeme na prvních velkých projektech. Důkazem je i dosud největší baterie ve Vítkovicích. Podobné systémy připravujeme i v dalších areálech,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Velkokapacitní baterie ve Vítkovicích bude fungovat ve vazbě s konvenčním blokem, který je významným regionálním výrobcem energií. Mezi jeho zákazníky patří např. Třinecké železárny, Vítkovice Holding, Vítkovická Nemocnice Ostrava i domácnosti z okolí. Baterie umožní kromě klasického ukládání energie především poskytování různých typů podpůrných služeb v čele s primární regulací frekvence. V praxi tak při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz začne bateriový systém v řádu milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji ze soustavy odebírat.
„Dekarbonizace české energetiky je šancí pro ekologické zdroje kombinované s chytrými řešeními. A právě takové spojení vidíme ve Vítkovicích, kde jsme už dříve zmodernizovali provoz energetického zdroje a letos přidáme největší českou baterii. Bateriový systém tu dokáže kromě poskytování podpůrných služeb například pokrýt denní spotřebu 1300 domácností. Pro firmy, které chtějí mít podobnou pojistku v záloze, nabízí ČEZ ESCO taková řešení na klíč,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Skupina ČEZ se akumulaci energie věnuje komplexně, mj. aktivitami v segmentu veřejných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily, v průmyslových podnicích, pro malé i střední firmy i v domácnostech. Od roku 2019 provozuje 2,8MWh akumulační systém v areálu elektrárny Tušimice. Umístění dalších bateriových systémů se předpokládá a připravuje i v areálech dalších klasických elektráren. Využity by byly opět hlavně pro poskytování podpůrných služeb. Vedle nových baterií půjde i o sestavy z už dříve používaných akumulátorů, tzv. second-life. Evropský rozměr získávají tyto aktivity díky členství České republiky v evropských platformách pro přeshraniční výměnu regulační energie MARI a PICASSO.