Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství na příští rok. Platby porostou, odráží se v tom jednak vyšší náklady spojené s provozem energetických soustav, jednak přenesení poplatků za podporu některých obnovitelných zdrojů na spotřebitele.
Růst regulovaných složek cen elektřiny i plynu má společného jmenovatele. Stojí za ním především vyšší náklady na provoz soustav, do kterých se promítají vyšší ceny elektřiny a plynu na volném trhu. Ty bezprostředně ovlivňují náklady na krytí technických ztrát v soustavách a v případě elektroenergetiky také ceny systémových služeb, které zajišťují udržování výkonové rovnováhy, uvedl v tiskové zprávě ERÚ.
Zároveň byly pro příští rok ukončeny dotace, kterými vláda letos chránila domácnosti a firmy před nejhoršími dopady energetické krize. Dotace do regulovaných složek cen energií přitom v letošním roce dosahují výše přibližně 59 miliard korun. To letos umožnilo zachovat náklady na krytí technických ztrát a ceny systémových služeb na loňské úrovni.
Současně, již od posledního čtvrtletí roku 2022, byla ze státního rozpočtu financována celá podpora pro zákonem definované podporované zdroje energie (POZE). To podle ERÚ v konečném důsledku vedlo dokonce k meziročnímu poklesu regulovaných plateb u elektřiny mezi lety 2022 a 2023. Dotace pro příští rok byla vládním nařízením stanovena na 9,35 miliardy korun a pokrývá pouze část výdajů na POZE.
Podporované zdroje nově zaplatí spotřebitelé
Růst nákladů na provoz soustav i úhrada zbývající části podpory pro POZE se tak v roce 2024 plně odrazí v regulovaných složkách cen energií pro odběratele. Přesto se podařilo celkové náklady oproti původnímu plánu trochu snížit.
„Energetický regulační úřad využil veškerých svých možností, aby v této mimořádné situaci omezil dopady na zákazníky. Již v průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o 11 miliard korun a další 4 miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí, během konzultačního procesu,“ uvedl k tomu Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
„Při stanovení regulovaných složek cen jsme vázáni energetickým zákonem, který jasně říká, že regulované ceny musejí pokrývat ekonomicky oprávněné náklady na zajištění spolehlivého, bezpečného a efektivního provozu energetických soustav. Snížením regulovaných plateb celkově o 15 miliard korun ERÚ vyčerpal své zákonné limity bezezbytku,“ doplnil Trávníček.
Přesné promítnutí nových cenových rozhodnutí uvádí ERÚ na svém webu. V případě elektřiny upozorňuje, že dopady budou značně individuální, záleží totiž na tom, jak přesně mají domácnosti napsanou smlouvu s dodavatelem, včetně například otázky fixace ceny. U plynu by ceny pro domácnosti ve výsledku neměly příliš růst, zejména tam, kde smlouvy doposud odpovídaly cenovým stropům.