Plyn a teplo

Na evropském trhu s plynem už krize skončila

Ceny plynu na evropském trhu zatím odolávají a náklady neženou nahoru ani probíhající konflikty, například ten v Rudém moři, který jinak zasáhl celosvětovou lodní dopravu. Analytici to přisuzují faktu, že se od začátku války na Ukrajině podařilo dostatečně diverzifikovat dodávky LNG. Evropské státy tak mají dostatek nabídek od různých dodavatelů a případné komplikace v dopravě nemají zásadní vliv na cenotvorbu unijního trhu.

Dalším faktorem, díky kterému se ceny plynu po předloňské krizi uklidnily, je rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie a také stabilní výkon francouzských jaderných reaktorů. Klíčové je, že na trhu převládá mírně optimistická nálada, ke které přispívají také mírná zima a energetické úspory. Současná cena plynu se pohybuje na desetině toho, za co se prodával během předloňské krize.

Analytici se tak shodují, že bezprostřední fáze energetické krize skončila. “Tohle je druhá zima, kterou Evropa prožívá bez ruského plynu,” komentoval to Kim Fustier, analytik z HSBC Holdings Plc, který se specializuje na trh s plynem a ropou. “Už jen tento precedent, že se zimy z let 2022 a 2023 zvládly bez zásadních komplikací, pomáhá uklidnit nervy obchodníků.

Zasáhnout může počasí i konflikty na moři

Zásadní rizika tak představují spíš potenciální globální otřesy trhu, které by mohly být spojené hlavně s překážkami v lodní dopravě. Do Evropy totiž míří i tankery z Kataru a dalších blízkovýchodních zemí, které teď mění trasy kvůli útokům v Rudém moři. Zatím se to ale na cenách neprojevilo, právě díky převládajícímu optimismu a novým obchodům.

Analytici varují, že novým problémem mohou být i komplikace spojené s výskytem extrémního počasí. Ty mohou ovlivnit situaci v klíčových dopravních uzlech pro LNG, jako je Suzezský a Panamský průplav. Co naopak už delší dobu hraje Evropě do karet, je relativně stabilní nebo snižující se poptávka po zemním plynu na asijských trzích a také v USA, kde se už projevují i realizované energetické úspory.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru