Plyn a teplo

Německo chce navýšit výrobu v plynových elektrárnách

Německo se chystá vysoutěžit čtyři nové plynové elektrárny, do roku 2040 mají přejít na vodík. Celkem chce navýšit výrobní kapacitu o 10 GW. Oznámili to počátkem února představitelé německé vlády.

Kromě samotné podpory výroby elektřiny se mají také zjednodušit pravidla pro zapojování elektrolyzérů, které vyrábějí vodík z obnovitelných zdrojů. Detaily má ale kabinet teprve představit. Strategie pro plynové elektrárny měla být hotová už v loňském roce, situaci ale zkomplikovalo rozhodnutí německého ústavního soudu, které vládě svázalo ruce ohledně možnosti využití rozpočtových prostředků.

Otazníky visí nad kapacitními platbami

Posílení výroby v plynových zdrojích je součástí dlouhodobého dekarbonizačního plánu, elektrárny mají pomoct s rychlejším ukončením využití uhlí. Od roku 2032 mají plynová zařízení přejít na vodík. Německo také počítá s tím, že pro financování nových zdrojů bude možné využít takzvané kapacitní platby.

Na jejich podobě ale ještě nepanuje celoevropská shoda. Podle německých plánů by na trhu měly začít fungovat po roce 2028. Zástupci průmyslových firem proto vyzvaly spolkovou vládu, aby urychleně přijala vlastní zákonnou úpravu. Na evropské úrovni by se o nových pravidlech trhu s elektřinou, jejichž součástí jsou i kapacitní platby, mělo rozhodovat v polovině roku.

Nejde o první řízenou podporu plynových elektráren ze strany německé vlády, podobný tendr avizovala už v minulém roce. Mezi Berlínem a Bruselem ale nepanuje shoda na tom, jak elektrárny financovat, aby nedošlo k narušení pravidel hospodářské soutěže.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru