Plyn a teplo

Cena plynu klesla na předválečnou úroveň

Cena plynu na evropském trhu koncem února klesla na úroveň, jaká byla běžná před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. V hlavním obchodním uzlu TTF se plyn obchodoval zhruba za 22,5 EUR za MWh, což je cena, která byla běžná naposledy v roce 2021. Pokles cen přitom trval prakticky celý únor. 

Za hlavní příčiny nízkých cen označují analytici teplé počasí, energetické úspory a dostatek dodávek zkapalněného plynu skrze LNG terminály. Zatímco v časech krize se plyn obchodoval i za 300 EUR/MWh, dnes jsou ceny na desetině i nižší.

Krize v cenách energií začala v roce 2021, kdy se seběhlo několik nepříznivých faktorů. Očekávala se tuhá zima, v evropských zásobnících ale plyn chyběl a navíc ruský Gazprom záměrně snížil své dodávky. Poslední tečkou za napjatou situací bylo poškození plynovodu Nord Stream 2 a jeho definitivní odstavení. Od té doby poklesly dodávky plynu skrze pevné pozemní plynovody z někdejších 40 % na současných 8 %.

Analytici ale upozorňují, že ještě nemusí být vyhráno. Dodávky LNG by se měly stabilizovat v nejbližších dvou letech, do té doby se ale mohou objevit výpadky, ať už kvůli konkurenčním asijským trhům, nebo kvůli přírodním a geopolitickým příčinám. Ceny plynu zůstanou citlivé na takové faktory přinejmenším do doby, než se realizují první plány na navýšení výrobních a logistických kapacit zkapalněného plynu.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru