Plyn a teplo

Zateplování jde v Česku pořád moc pomalu

Současné tempo zateplování v ČR je nevyhovující, mezi odborníky převládá shoda, že je potřeba výrazně zrychlit. Materiálu i kapacit stavebních firem je podle nich aktuálně dostatek, brzo by se měla přidat i dodatečná finanční podpora.

Zateplení je v první řadě ideálním řešením v boji proti vysokým cenám energií, lze jím totiž snížit náklady za vytápění až o 60 %. Investice se navíc běžně navrátí do 10 let často i dříve a praxe ukazuje, že při správném provedení a údržbě je životnost samotného zateplení i více než 50 let.

Podle iniciativy ZateplujemeČesko.cz je ovšem současné tempo zateplování a renovací budov v tuzemsku nevyhovující a mělo by zrychlit minimálně na 3 % staveb ročně. Hlavní překážkou pro plošné navýšení tempa renovací byl doposud nedostatek financí. To by mohl vyřešit přepracovaný návrh evropské Směrnice o energetické účinnosti (EED 4) a připravovaný návrh evropské Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD 4), který počítá s masivní finanční podporou renovací, za účelem motivovat i občany k jejich realizaci. 

Pro maximální úspory energií lze zateplení zkombinovat s dalšími opatřeními, mezi nejčastější patří fotovoltaika či tepelné čerpadlo. Je ovšem naprosto klíčové, v jakém pořadí jsou jednotlivá opatření realizována.

Pokud uvažujeme o instalaci FVE na střechu, měli bychom předtím zkontrolovat, v případě, že jsou podkrovní prostory obydlené a vytápěné, zdali je dostatečně zateplená. Po samotné instalaci FVE už by totiž její zateplení mohlo být problematické nebo dokonce nemožné. V případě tepelného čerpadla je na místě rovněž posoudit izolační parametry obálky budovy. Pokud např. instalujeme tepelné čerpadlo do nezateplené budovy rod. domu, tepelné ztráty objektu mohou dosahovat 20 až 30 kW. V případě, že je budova zateplená, jsou tepelné ztráty až 5x nižší a tomu odpovídá i výkon a cena samotného čerpadla. I proto je velmi důležité pořadí, ve kterém jednotlivá opatření provádíme. Nezapomínejme, že nejlevnější energie je ta, kterou nemusíme vůbec vyrábět,“ dodává Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

CHCETE DOSTÁVAT články, novinky a přehledy do mailu? Napište se do našeho newsletteru a nic vám neuteče.

Novinky v oboru